Schody samonośne
Pod hasłem schody samonośne należy rozumieć konstrukcję gdzie drewniane trepy wystają ze ściany a balustrada jest np. z grubego szkła przytwierdzona do policzków trepów. Nie są widoczne żadne wsporniki czy słupki.
Schody jednobiegowe proste - kondygnacje łączy tu jeden prosty bieg. Są stosunkowo tanie w budowie i proste do wykonania. Jednak konieczność pokonywania dużej liczby stopni bez odpoczynku, którym jest tzw. spocznik może być dosyć męcząca. Dlatego takie projekty schodów najczęściej stosuje się w miejscach, gdzie nie występuje duża różnica poziomów, np. przy antresoli.
Schody dwubiegowe proste - kondygnacje łączą tu dwa biegi, między którymi znajduje się spocznik. Polecane są do wysokich kondygnacji. Schody dwubiegowe mogą również być łamane (kierunek wchodzenia zmienia się o 90 stop.) albo równoległe (kierunek wchodzenia zmienia się o 180 stop.). Zajmują one najmniejszą powierzchnię, dlatego chętnie stosowane są przez inwestorów.
Schody trójbiegowe mają dwa spoczniki i krótkie biegi, są więc wygodne i bezpieczne, szczególnie gdy w domu są dzieci lub osoby starsze. Projekty takich schodów wymagają jednak dużo powierzchni, której nie warto odbierać, gdy mamy małe domy.
Schody gięte
Schody gięte są wygodne i bezpieczne, chodzenie po nich nie wymaga wysiłku. Przytwierdzone są do ściany nośnej otaczającej schody lub do słupa zamontowanego między piętrami. Ich dużą zaletą jest to, że odpowiednio zaprojektowane stanowią atrakcyjną aranżację wnętrz.
Schody zabiegowe
Schody zabiegowe łagodnie skręcają tam, gdzie w schodach łamanych znajduje się spocznik. Zamiast niego mają w tym miejscu różną szerokość stopnia z zewnątrz jest węższa, od wewnątrz komfortowo szersza. Są odpowiednie do małych domów i wąskich przestrzeni, gdzie będą montowane, zajmują bowiem mniej miejsca, a brak spocznika obniża koszt budowy.
Schody na beton
Konstrukcje betonowe pozostają nadal najbardziej popularnymi formami w budownictwie mieszkalnym. Jeśli chodzi o schody betonowe to są one w tej chwili doskonale rozwinięte i znajdziemy na rynku bardzo wiele różnych możliwości ich wykonania.
Najbardziej popularny rodzaj schodów z betonu to oczywiście schody proste, które również należą do najtańszych. Rozpoczynają się specjalnym spocznikiem, który znajduje się również pośrodku i kończy całe schody. Widać więc wyraźnie, że architektura ma w tej chwili naprawdę bardzo wiele do zaoferowania, jeśli chodzi o schody i każdy na pewno znajdzie odpowiedni dla siebie projekt.
Schody to element, który spełnia zarówno funkcję użytkową jak i estetyczną. Ich wybór do domu czy mieszkania jest bardzo ważnym i przemyślanym zakupem. To jaki wybiorą Państwo model decyduje o charakterze danego pomieszczenia. Schody montowane wewnątrz muszą być odporne na codzienne użytkowanie oraz wszelkie uszkodzenia.
Wykonywane są według Państwa indywidualnego zamówienia, z wybranych przez Państwa materiałów.
Schody drewniane wolno wykonywać tylko w budynkach jednorodzinnych nie wyższych niż dwie kondygnacje i w budynkach gospodarczych. Zasadniczym materiałem, z którego wykonuje się schody, jest dobrze wysuszone drewno twarde. Stopnice też można wykonać z drewna twardego.